Generation No.
1 |
Far |
Mor |
1.
Elin Patricia Forssén,
född 08 feb 1996 i Madrid. |
2 |
3 |
1.
Erica Luisa Forssén,
född 31 mar 1998 i Madrid. |
2 |
3 |
Generation
No. 2 |
|
|
2.
Roland Forssén,
född 01 maj 1965 i Backe, Fjällsjö. |
4 |
5 |
3.
María Sol Alonso-Lobo,
född 17 jun 1965 i Burgomillodo/Sepúlveda. |
6 |
7 |
Generation
No. 3 |
|
|
4.
Sven-Eric
Forssén,
född 20 feb 1942 i Sil, Fjällsjö. |
8 |
9 |
5.
Sally Anita
Sundberg,
född 12 dec 1945 i Backe, Fjällsjö. |
10 |
11 |
6.
Severino
Alonso-Poza,
född 08 jun 1931. |
12 |
13 |
7.
Alejandra
Lobo-Garcia,
född 28 aug 1933. |
14 |
15 |
Generation
No. 4 |
|
|
8.
Helge
Forssén,
född 29 okt 1915 i Sil, Fjällsjö. |
16 |
17 |
9.
Margit
Wedin,
född 18 maj 1922. |
|
|
10.
Henry
Sundberg,
född 03 jun 1914 i Sunnansjö, Fjällsjö |
20 |
21 |
11.
Elin
Sundqvist,
född 20 sep 1917 i Bofors. |
22 |
23 |
12.
Bernardo Alonso-Poza |
24 |
25 |
13.
Florencia Poza-Gonzalez |
|
27 |
14.
Alejandro Lobo-Revenga |
28 |
29 |
15.
Gabriela Garcia-Parra |
30 |
31 |
Generation
No. 5 |
|
|
16.
Erik Albin
Forssén,
född 22 apr 1886 i Söredsta, Fjällsjö |
32 |
33 |
17.
Frida Maria
Nordqvist,
född 01 jun 1898 i Rudsjö, Fjällsjö |
34 |
35 |
20.
Anders Emanuel
Sundberg,
född 14 nov 1884 i Sunnansjö, Fjällsjö |
40 |
41 |
21.
Alma Katarina
Hopstadius,
född 10 feb 1879 i Norrnäs, Tåsjö; |
42 |
43 |
22.
Erik August
Sundqvist,
född 04 maj 1895 i Bonäset |
|
45 |
23.
Hildur Elisabet
Nilsson,
född 18 okt 1896 i Rossön |
46 |
47 |
24.
Ecequiel Alonso |
|
|
25.
Ecequiela Poza |
|
|
27.
Petra Gonzalez |
|
|
28.
Tomás Lobo |
|
|
29.
Magdalena Revenga |
|
|
30.
Victor Garcia |
|
|
31.
Laureana Parra |
|
|
Generation
No. 6 |
|
|
32.
Jonas Johansson-Forssén,
född 15 apr 1832 i Meåfors, Ramsele |
64 |
65 |
33.
Stina Kajsa Svensson,
född 23 jul 1844; |
66 |
67 |
34.
Olof Petter Nordqvist,
född 18 sep 1847 i Rudsjö, Fjällsjö |
68 |
69 |
35.
Sara Kristina Nolén,
född 11 mar 1856 i Rudsjö |
70 |
71 |
40.
Erik Anton
Sundberg,
född 1855 |
80 |
81 |
41.
Margareta Andrietta
Sjödin,
född 12 feb 1860 i Silsjönäs.
|
82 |
83 |
42.
Jonas Erik
Hoppstadius,
född 05 maj 1839 i Tåsjö. |
84 |
85 |
43.
Karin
Persdotter,
född 02 okt 1841 i Sånga. |
|
|
45.
Märta Erika Sundqvist,
född 21 dec 1873; |
90 |
91 |
46.
Johan Nilsson |
|
|
47.
Sara Katarina
Ros,
född 11 jul 1877 i Öhn |
94 |
95 |
Generation
No. 7 |
|
|
64.
Johan Ingelsson,
född 30 jan 1791 i Graninge |
128 |
129 |
65.
Emerentia Jonsdotter,
född 29 jan 1798 i Meåfors, Ramsele |
130 |
131 |
66.
Sven
Persson,
född 01 aug 1804 i Nagasjön |
132 |
133 |
67.
Märta Stina Matsdotter,
född 24 apr 1823 i Ramsele. |
134 |
135 |
68.
Per Olofsson,
född 12 apr 1818; dog 12 dec 1906 |
136 |
137 |
69.
Ingrid Magdalena
Salomonsdotter, född 01 jan 1822
i Bölen, Bodum |
138 |
139 |
70.
Erik Elias Andersson-Nolén,
född 25 jan 1830 i Fjällsjö |
140 |
141 |
71.
Erica Johanna Nyberg,
född 17 mar 1832 i Fjällsjö. |
142 |
143 |
80.
Anders Abrahamsson,
född maj 1815 i Sunnansjö |
160 |
161 |
81.
Sara Kristina Rudin,
född 29 okt 1820 i Rudsjö. |
162 |
163 |
82.
Henrik Larsson
Sjödin,
född 15 nov 1829 i Silsjönäs |
164 |
165 |
83.
Märta Kajsa Nilsdotter,
född 04 aug 1838 i Silsjönäs |
166 |
167 |
84.
Carl Peter Happstadius,
född 1802; dog 1859 i Tåsjö |
|
|
85.
Anna Brita Nilsdotter,
född 1800 i Tåsjö |
170 |
171 |
90.
Erik
Svensson,
född 17 aug 1850 i Siksele, Fjällsjö |
180 |
181 |
91.
Märta Cajsa Ersdotter,
född 03 jul 1833 i Ramsele |
182 |
183 |
94.
Anders Gustaf Johansson
Ros, född 03 aug 1839 i Uråsa,
Kronobergs län |
|
|
95.
Anna Kajsa Nilsdotter,
född 07 maj 1842 i Bodum |
190 |
191 |
Generation
No. 8 |
|
|
128.
Ingel Nilsson,
född 28 dec 1758. |
256 |
257 |
129.
Lisa Jonsdotter,
dog Bef. 1803. |
258 |
259 |
130.
Jonas Nilsson, born ago 1753 in Lungsjön, Ramsele; died 11 ene 1816
in Hocksjö (Högsjö) |
260 |
261 |
131.
Carin Clementsdotter,
född 02 mar 1757 |
|
|
132.
Pehr Eliasson,
född 19 maj 1769 i Rudsjö, Fjällsjö |
264 |
265 |
133.
Malin Svensdotter,
född 12 nov 1771 i Jansjö |
266 |
267 |
134.
Mats Dahlgren,
född 29 aug 1786 i Skåle |
268 |
269 |
135.
Stina Jacobsdotter,
född 06 mar 1790 i Näsåker, Ådals-Liden |
270 |
271 |
136.
Olaus Isacsson,
född 29 jul 1784 i Rudsjö. |
272 |
273 |
137.
Sara Pehrsdotter,
född 03 aug 1779 i Backe |
274 |
275 |
138.
Salomon Svensson,
född 1792. |
276 |
277 |
139.
Sara Persdotter,
född 1800. |
278 |
279 |
140.
Anders Eliasson,
född 11 maj 1801 i Fjällsjö. |
280 |
281 |
141.
Sara Cajsa Ersdotter,
född 08 jan 1799 i Fjällsjö. |
282 |
283 |
142.
Jonas Ersson-Nyberg,
född 1802 i Fjällsjö |
284 |
285 |
143.
Christina Magdalena Rickman, född 1804 i Hammerdal. |
286 |
287 |
160.
Abram Andersson,
född 18 nov 1781 i Helgum |
320 |
321 |
161.
Anna Ersdotter,
född 14 mar 1788. |
|
|
162.
Zackarias Eliasson,
född 15 nov 1775 i Rudsjö |
|
|
163.
Lisa Nalin,
född 11 jan 1778 i Hällingsås, Eds |
326 |
327 |
164.
Lars
Matsson,
född 02 jul 1799 i Fjällbohög, Edsele |
328 |
329 |
165.
Anna Greta
Abrahamsdotter,
född 21 feb 1806 i Bodum |
330 |
331 |
166.
Nils Matsson-Dahlgren,
född 02 okt 1805 i Hjerna?? |
|
|
167.
Anna Greta Olofsdotter,
född 29 dec 1803 i Fjällsjö. |
|
|
170.
Nils Johansson,
född 1773. |
|
|
171.
Anna Henningsdotter,
född 1774 i Tåsjö. |
342 |
343 |
180.
Sven Svensson,
född 14 feb 1824 i Fjällsjö. |
|
|
181.
Kajsa Brita Ersdotter,
född 08 okt 1823 i Rättvik?. |
|
|
182.
Eric Mattsson-Dahlgren,
född 24 apr 1799 i Skåle |
|
|
183.
Maria Zackrisdotter,
född 04 jul 1801 i Gärde Ström |
366 |
367 |
190.
Nils Nilsson,
född 12 feb 1816 i Bodum. |
380 |
|
191.
Sara Greta Pehrsdotter,
född 02 jun 1802 i Bodum. |
|
|
Generation
No. 9 |
|
|
256.
Nils Jonsson,
född 1707; dog 1790. |
512 |
513 |
257.
Kerstin Andersdotter,
född 1721; dog 1765. |
514 |
515 |
258. Johan
Olofsson,
born 1715 in Vojen 2, Graninge |
516 |
|
259. Märta
Nilsdotter,
born 25 abr 1723 in Helgum |
518 |
519 |
260.
Nils Jonsson, same as 256 |
520 |
521 |
261.
Kerstin Andersdotter, same as 257 |
522 |
523 |
264.
Elias Eliasson,
född 02 sep 1737 i Rudsjö, Fjällsjö; |
528 |
529 |
265.
Gertrud Pehrsdotter,
född 01 maj 1744 i Väster Tåsjö |
530 |
531 |
266.
Sven Svensson,
född 01 jul 1746 i Jansjö; |
532 |
533 |
267.
Karin Ersdotter,
född 03 dec 1745; |
534 |
535 |
268.
Jugas Matts Mattsson,
född 15 mar 1758 i Skåle |
536 |
537 |
269.
Märta Jonsdotter,
född 29 sep 1763 i Skåle |
538 |
539 |
270.
Jakob Jakobsson, born 05 jun 1757 in Näsåker, Ådals-Liden; died 28 nov 1824 in Näsåker,
Ådals-Liden |
540 |
541 |
271.
Stina Persdotter, born 19 ene 1754 in Lidgatu, Ådals-Liden; died 03 feb 1824 in Näsåker,
Ådals-Liden |
542 |
543 |
272.
Isac Eliasson,
född 29 sep 1739 i Rudsjö |
544 |
545 |
273.
Catharina Olofsdotter,
född 15 dec 1744 i Böle |
546 |
547 |
274.
Per Nilsson,
född 1742 i Backe |
548 |
549 |
275.
Christina Eliasdotter,
född 1739 i Tynnerås, Eds |
550 |
551 |
276.
Sven Salomonsson,
född 1757 |
|
|
277.
Magdalena,
född 1766. |
|
|
278.
Per Olofsson,
född 1774 |
|
|
279.
Ingrid Mårtensdotter,
född 25 apr 1774. |
|
|
280.
Elias Pehrsson,
född 19 okt 1774 |
|
|
281.
Malin Andersdotter,
född 29 nov 1772 i Fjällsjö. |
|
|
282.
Erik Svensson,
född 23 maj 1777 i Jansjö, Fjällsjö |
|
|
283.
Cajsa Stina Petersdotter,
född 29 jan 1768. |
|
|
284.
Erik Nilsson,
född 1775 i Anundsjö. |
|
|
285.
Anna Nilsdotter,
född 1779. |
|
|
286.
Johan Carl Rickman, född 5 sep 1753 in Berg. |
572 |
573 |
287.
Anna
Greta Eriksdotter-Huss, born 08 ene 1773 |
574 |
575 |
320.
Anders
Ericsson,
born 1735 in Utanede, Edsele; died may 1789 in Viken,
Ramsele |
640 |
641 |
321.
Brita
Johansdotter,
born 12 dic 1742 in Viken, Ramsele; died 12 mar 1789 in
Viken, Ramsele |
642 |
643 |
326.
Anders Nalin, född i
Hällingsås, Edsele; dog 1789 i Hällingsås, Edsele |
652 |
653 |
327.
Katarina Edbom, född 1737 i Utanede, Edsele, dog 1783 i
Hällingsås, Edsele |
654 |
655 |
328.
Mats Larsson,
född 1757; dog 15 apr 1829. |
656 |
657 |
329.
Stina Svensdotter,
född 13 feb 1760; dog 18 jul 1833. |
658 |
659 |
330.
Abraham Persson, född 1770 i Bodum |
660 |
661 |
331.Catharina
Persdotter, född 1775 i Junsele |
662 |
663 |
342.
Henning Johansson,
född 1745; dog 1810 i Tåsjö. |
|
|
343.
Kerstin Ersdotter,
född 1734; dog 1806 i Tåsjö. |
|
|
366.
Zackris Zackrisson,
född 12 aug 1767 i Gärde Ström; dog 12 sep 1808 i Västra
fronten. |
732 |
733 |
367.
Märta Pehrsdotter,
född 28 jul 1761 i Alavattnet |
734 |
735 |
380.
Nils Nilsson,
född 16 feb 1778 i Junsele. |
|
|
Generation
No. 10 |
|
|
512.
Johan Ersson |
1024 |
|
513.
Elisabet Nilsdotter |
|
|
514.
Anders Ingelsson, born 04 dic 1692 in Hammerdal |
1028 |
1029 |
515.
Brita Ingelsdotter,
född 1685. |
1030 |
1031 |
516. Olof
Ericsson,
born 1682 in Gammelgården 1, Graninge |
1032 |
1033 |
518. Nils
Andersson-Bjur,
born 01 nov 1693 in Guxås, Helgum |
1036 |
1037 |
519. .
Brita Nilsdotter, born 1686 in Helgum |
1038 |
1039 |
528.
Elias Ersson
Rudin,
född 06 feb 1707 Näset |
1056 |
1057 |
529.
Malin Mathsdotter,
född 01 nov 1697 Rudsjö |
1058 |
1059 |
530.
Per Andersson,
född 1703 i Tåsjö |
1060 |
1061 |
531.
Margareta Ingelsdotter,
född Abt. 1706 i Gafsele, Åsele |
|
|
532.
Sven Eriksson,
född 1700 i Holme, Ramsele; |
1064 |
1065 |
533.
Malin Knutsdotter,
född 24 mar 1708/09 i Backe |
1066 |
1067 |
534.
Erik Bertilsson,
född 1716 i Jansjö |
1068 |
1069 |
535.
Brita Eliasdotter,
född 26 maj 1713 i Mogård, Backe |
1070 |
1071 |
536.
Matts Andersson,
född 1715 i Skåle |
1072 |
1073 |
537.
Karin Ericsdotter,
född 24 dec 1720 i Oppsälje |
1074 |
1075 |
538.
Jonas Olsson,
född 14 dec 1735 i Skåle |
1076 |
1077 |
539.
Brita Nilsdotter,
född 27 sep 1741 i Gärde Ström |
|
|
540.
Jakob Jakobsson, born 1726 in Junsele; died 21 ago 1812 in Näsåker,
Ådals-Liden |
1080 |
1081 |
541.
Marta Israelsdotter, born 07 ene 1722 in Näsåker, Ådals-Liden; died 21 ene
1759 in Näsåker, Ådals-Liden.
|
1082 |
1083 |
542.
Per Hansson, born 26 sep 1717 in Lidgatu, Ådals-Liden; died 16 dic
1802 in Lidgatu, Ådals-Liden |
1084 |
1085 |
543.
Margareta Markusdotter, born 28 jun 1724 in Häxmo, Ådals-Liden; died 06 mar 1796 in Lidgatu,
Ådals-Liden |
1086 |
1087 |
544.
Same as 528 |
|
|
545.
Same as 529 |
|
|
546.
Olof Mårtensson,
född 20 dec 1704 i Böle |
1092 |
1093 |
547.
Kerstin Eliasdotter,
född 29 jun 1708 i Mogård |
1094 |
1095 |
548.
Nils Knutsson,
född 05 apr 1701 i Sunnansjö |
1096 |
1097 |
549.
Ingri Ersdotter,
född Abt. 1700 |
|
|
550.
Elias Pålsson,
född 1707 i Tynnerås, Edsele |
1100 |
1101 |
551.
Kerstin Isaksdotter,
född 1710 i Ramneå, Edsele |
1102 |
1103 |
572. George Patrik Rickman, born 1713 in Berg |
1144 |
1145 |
573. Hedvig Hammarskjöld, born 1731 in Åkeräng, Sunne |
1146 |
1147 |
574.
Eric
Johansson-Huss, born 01 mar 1737 in Frösön |
1148 |
1149 |
575.
Stina
Greta Forsman,
born 1744 in Hammerdal?; |
1150 |
1151 |
640.
Erik
Hermansson,
born 1703 in Ärtrik, Helgum; died 1781 in Utanede |
1280 |
1281 |
641.
Elisabet
Ericsdotter,
died 1793 in Utanede |
|
|
642.
Johan
Johansson,
born 1698 |
1284 |
|
643.
Brita
Karlsdotter,
born 1708 in Krånge, Ramsele |
|
|
652.
Josef Nalin, född i Finland |
|
|
653.
Elisabet Handotter |
1306 |
1307 |
654.
Abraham Edbom, född 1709 i Utanede, Edsele, dog 1769 i
Utanede |
1308 |
1309 |
655.
Elisabet Pålsdotter, född 1710 i Tynnerås, Edsele, dog
1781 i Utanede |
1100 |
1101 |
656. Lars Matsson-Falck, född 31 may 1727 i Klitten, Älvdalen; död 2/1
1759 i Stralsund |
1312 |
1313 |
657. Kerstin
Persdotter-Kniv, born 29 ago 1727 in Klitten, Älvdalen; died 1801 in
Fjällbohög, Edsele |
1314 |
1315 |
658. Sven Persson-Wikstedt,
born 1730 in Viken, Ramsele; died 1787 in Nordantjäl,
Ramsele |
1316 |
1317 |
659. Maria Nilsdotter, born 1737 in Nordantjäl; died 1827 |
1318 |
1319 |
660.
Per Olofsson, född 1726, död 1802 |
|
|
661.
Appollonia Abrahamsdotter, född 1736 i Krånge, Junsele
(?), död 1818 |
1322 |
|
662.
Per Salomonsson, född 1732 i Eden, Junsele (?), död 1784 |
1324 |
|
663.
Ingeborg Andersdotter, 1734 in Eden, Junsele (?), död 1786 |
1326 |
|
732.
Zackris Zackrisson,
född 29 apr 1739 i Gärde Ström |
1464 |
1465 |
733.
Marin Carlsdotter,
född 27 sep 1741 i Grelsgård |
1466 |
1467 |
734.
Petter Jonsson-Halling,
född 1723 i Hammerdal ?? |
|
|
735.
Mereta Jönsdotter,
född 28 jun 1724 i Hillsand |
|
|
Generation
No. 11 |
|
|
1024.
Erik Olofsson |
2048 |
2049 |
1028.
Ingel Andersson,
född 1668 |
|
|
1029.
Kerstin Persdotter,
född 1654. |
2058 |
2059 |
1030.
Ingel Ericsson, born 1660 in Ovanmo, Ramsele; died 1724 in Ovanmo,
Ramsele |
2060 |
2061 |
1031.
Ingrid
Mikaelsdotter, died after 1687 |
|
|
1032.
Erik Ericsson, born 1650 in Gammelgården 1,
Graninge |
|
|
1033.
Sara
Persdotter,
born 1650 in Gammelgården, Graninge |
2066 |
2067 |
1036.
Anders
Nilsson,
born 1662 in Helgum |
2072 |
2073 |
1037.
Märta
Larsdotter,
born 1661 in Ås, Helgum |
|
|
1038.
Nils
Persson,
born in Helgum |
2076 |
2077 |
1039.
Märta
Eliasdotter,
born 1655 in Gransjö, Helgum |
2078 |
2079 |
1056.
Eric
Andersson,
född 1669 i Böle |
2112 |
2113 |
1057.
Brita Nilsdotter,
född Abt. 1670 i Näset |
2114 |
2115 |
1058.
Mats
Pålsson,
född Abt. 1665 i Grundtjärn, Anundsjö |
2116 |
2117 |
1059.
Karin Larsdotter,
född Abt. 1667 i Rudsjö |
2118 |
2119 |
1060.
Anders
Göransson,
född 1656 i Väster Tåsjö |
2120 |
2121 |
1061.
Anna Zackrisdotter,
född Abt. 1660 i Lungsjön |
2122 |
2123 |
1062.
Ingel Persson, född 1670 i Sil, Fjällsjö |
2124 |
2125 |
1063.
Gertrud Nilsson, född 1670 i Gafsele, Åsele |
2126 |
|
1064.
Erik Eriksson,
född Abt. 1670 i Imnäs, Ramsele |
2128 |
|
1065.
Elin Israelsdotter,
född Abt. 1673 i Holme |
2130 |
|
1066.
Knut
Andersson,
född 1659; dog 26 nov 1731 |
2132 |
2133 |
1067.
Anna Nilsdotter,
född 1665 i Norrnäs |
2134 |
2135 |
1068.
Bertil Persson,
född Bef. 1680 i Jansjö |
2136 |
2137 |
1069.
Malin Andersdotter,
född 1686 i Vallen, Junsele |
2138 |
|
1070.
Elias Andersson,
född Abt. 1674 i Böle |
2140 |
2141 |
1071.
Carin Ericsdotter,
född Abt. 1675 i Ovanmo |
2142 |
2143 |
1072.
Anders Matthsson,
född 1681 i Skåle |
2144 |
2145 |
1073.
Marit Jonsdotter,
född 03 jun 1692 i Skålö |
|
|
1074.
Eric Stefansson,
född 1683 i Oppsälje |
2148 |
2149 |
1075.
Kerstin Olsdotter,
född 17 sep 1683 |
2150 |
2151 |
1076.
Olof Larsson,
född 1693 i Skåle |
2152 |
2153 |
1077.
Anna Isacsdotter,
född jun 1692; dog 30 jun 1764. |
|
|
1080.
Jakob Persson, born 1699 in Eden, Junsele; died 1775 in Eden, Junsele |
2160 |
2161 |
1081.
Anna Ericsdotter, born 09 nov 1700 in Krånge, Junsele; died 1788 in
Eden, Junsele.
|
|
|
1082.
Israel Olofsson, bornabt. Jun 1690 in Näsåker, Ådals-Liden; died abt.
May 1761 in Näsåker
|
2164 |
2165 |
1083.
Abluna Ericsdotter, born abt 1701; died 2 Jun 1767 in Näsåker, Ådals-Liden.
|
|
|
1084.
Hans Persson, died Abt. 1753 in Lidgatu, Ådals-Liden |
|
|
1085.
Märta Larsdotter, died 1756 in Lidgatu, Ådals-Liden |
2170 |
2171 |
1086.
Markus Ericsson, born 24 jul 1702 in Häxmo, Ådals-Liden; died 31 may
1769 in Häxmo, Ådals-Liden |
2172 |
2173 |
1087.
Karin Olofsdotter, died 1751 in Häxmo, Ådals-Liden |
|
|
1092.
Mårten Olofsson,
född Abt. 1674 i Böle |
2184 |
2185 |
1093.
Anna Carlsdotter,
född 25 sep 1674 i Krånge |
2186 |
2187 |
1094.
Same as 1070 |
|
|
1095.
Same as 1071 |
|
|
1096.
Same as 1066 |
|
|
1097.
Same as 1067 |
|
|
1100.
Pål Persson,
född 1665 i Östby, Gudmundrå |
2200 |
2201 |
1101.
Anna Eliasdotter,
född 1680 |
|
|
1102.
Isak Andersson,
född 1655 i Ramneå, Edsele |
2204 |
2205 |
1103.
Kerstin,
dog nov 1722 i Ramneå, Edsele. |
|
|
1144.
Jacob Johan Rickman |
|
|
1145.
Christina Ogilvie |
|
|
1146.
Karl
Hammarskjöld,
born 18 jul 1694 in Åkeräng, Sunne |
2292 |
|
1147.
Katarina
Planting-Bergloo, born 09 nov 1703 in Eltnäset, Berg |
2294 |
2295 |
1148.
Johan
Ericsson-Huss,
born 06 nov 1700 in Njurunda |
2296 |
2297 |
1149.
Anna
Ericsdotter-Huss,
born 1703 in Alsen |
2298 |
2299 |
1150.
Olof
Anders Forsman |
|
|
1151.
Greta
Stina Graan |
|
|
1280.
Herman
Andersson |
|
|
1281.
NN
Ericsdotter |
|
|
1284.
Johan
Larsson,
died 1729 |
2568 |
|
1306.
Hans Henriksson, född i Ramne, Edsele, dog 1730 i Ramneå,
Edsele |
2612 |
2613 |
1307.
Anna Henriksdotter, dog 1742 i Hällingsås, Edsele |
2614 |
|
1308.
Erik Abrahamsson, född 1670 i Gagnet, Helgum, död 1738 i
Utanede, Edsele |
2616 |
1617 |
1309.
Karin Andersdotter, född 1682 i Näs, Edsele, dog 1763 i
Utanede, Edsele |
268 |
2619 |
1312.
Davids Mats Svensson, born 22 nov 1699 in Klitten, Älvdalen; died 1743 in Klitten, Älvdalen |
|
|
1313.
Skräddar Margit
Matsdotter, born 01 ago 1698 in Klitten, Älvdalen; died 14
mar 1773 |
|
|
1314.
Per Jonsson-Kniv, born 24 dic 1696 in Rot, älvdalen; died 16 feb 1773
in Klitten, Älvdalen |
2628 |
2629 |
1315.
Elin Persdotter, born 06 feb 1705 in Klitten, Älvdalen; died 02 mar 1787 in Klitten, Älvdalen |
|
|
1316.
Per Andersson, born 1683 in Ramsele |
2632 |
|
1317.
Kerstin Eriksdotter, born 1693 in Ramsele |
2634 |
|
1318.
Nils Henriksson, born 1704 in Viken, Ramsele |
2636 |
2637 |
1319.
Sara Eriksdotter, born 1711 |
2638 |
|
1322.
Abraham Eriksson-Trygg |
|
|
1324.
Salomon Persson |
|
|
1326.
Anders Olofsson |
|
|
1464.
Zackris Zackrisson,
född 25 dec 1708 i Holmen |
2928 |
2929 |
1465.
Anna Jonsdotter,
född 1713 i Gärde Ström. |
2930 |
2931 |
1466.
Carl Danielsson,
född 26 feb 1698/99 i Grelsgård |
2932 |
2933 |
1467.
Marin Göransdotter,
född 21 feb 1708/09 i Tullingsås |
2934 |
2935 |
Generation
No. 12 |
|
|
2048.
Olof Persson |
|
|
2049.
Anna Isrelsdotter |
|
|
2058.
Per Olofsson, born 1612; died 1697 in Holme, Ramsele |
|
|
2059.
Anna Johansdotter, died 1697 in Holme, Ramsele |
|
|
2060.
Erik
Johansson, born 1630 in Ovanmo, Ramsele; died 1700 in Ovanmo,
Ramsele |
4120 |
4121 |
2061.
Brita Ingelsdotter, born Abt. 1642 in Backe, Fjällsjö. |
4122 |
4123 |
2066.
Per
Sigfridsson,
born in Gammelgården, Graninge |
4132 |
|
2067.
.
Inger Olofsdotter, died in Gammelgården 1,
Graninge |
4134 |
4135 |
2072.
Nils
Abrahamsson,
born 1640 |
4144 |
|
2073.
Brita
Andersdotter,
born 1630; died 01 ene 1725 in Guxås, Helgum |
4146 |
4147 |
2076.
Per
Henriksson,
born 1591 in Holmstrand, Helgum |
4152 |
|
2077.
Märta
Nilsdotter,
born 1600 in Gagnet, Helgum |
4154 |
|
2078.
Elias
Abrahamsson,
born 1615 in Gransjö, Helgum |
|
|
2079.
Brita
Ericsdotter,
born 1625 in Resele |
|
|
2112.
Anders
Knutsson,
född Abt. 1630 i Böle |
4224 |
4225 |
2113.
Carin Ingelsdotter,
född 1638 i Mogård |
4226 |
4227 |
2114.
Nils Nilsson,
född Abt. 1645 i Näset |
4228 |
4229 |
2115.
Gunilla Ersdotter,
född Abt. 1647. |
|
|
2116.
Påhl Pålsson,
född Abt. 1625 i Grundtjärn |
4232 |
|
2117.
Elisabet,
född Abt. 1625; dog 1699 i Rudsjö. |
|
|
2118.
Lars
Andersson,
född 1617; dog 1700 |
|
|
2119.
Märit,
född Abt. 1622; dog 1698. |
|
|
2120.
Göran Andersson,
född Abt. 1630 i Rudsjö |
4240 |
4241 |
2121.
Elisabet Pålsdotter,
född Abt. 1635 |
|
|
2122.
Zackris Larsson,
född Abt. 1620 i Hassela ?? |
|
|
2123.
Karin Larsdotter,
född Abt. 1620 i Rudsjö ?? |
4246 |
|
2124.
Per Ingelsson, född i 1645 i Backe |
4248 |
4249 |
2125.
Kerstin Mårtensdotter, född 1656 |
4370 |
4371 |
2126.
Nils Andersson |
|
|
2128.
Eric Svensson,
född Abt. 1625 i Imnäs |
4256 |
4257 |
2130.
Israel Larsson |
|
|
2132.
Same as 2112 |
|
|
2133.
Same as 2113 |
|
|
2134.
Nils Persson,
född Abt. 1635. |
4268 |
4269 |
2135.
Karin Jonsdotter,
född 1642 i Jansjö; dog 1738. |
4270 |
4271 |
2136.
Per
Knutsson,
född Abt. 1645 i Bölen, Bodum; |
|
|
2137.
Lisbet Bertilsdotter,
född Abt. 1650 i Sil; |
|
|
2138.
Anders Olofsson |
|
|
2140.
Anders
Knutsson, same as 2112 |
|
|
2141.
Carin Ingelsdotter,
same as 2113 |
|
|
2142.
Eric Johansson,
same as 2060 |
4284 |
4285 |
2143.
Lisbeta Isacsdotter,
född 1642 i Holmstrand. |
4286 |
|
2144.
Maths Thomasson,
född Abt. 1650; |
|
|
2145.
Ingeborg Andersdotter,
född Abt. 1652. |
|
|
2148.
Stefan Nilsson,
född Abt. 1648. |
|
|
2149.
Kerstin Stefansdotter,
född Abt. 1650. |
|
|
2150.
Olof Persson |
|
|
2151.
Elisabet Stefansdotter |
|
|
2152.
Lars Ersson,
född 1661 i Skåle. |
|
|
2153.
Margareta Persdotter,
född Abt. 1663 |
|
|
2160.
Per Jacobsson, born in Eden, Junsele |
4320 |
4321 |
2161.
NN Mikaelsdotter, born in Mo, Junsele |
4322 |
4323 |
2164.
Olof Israelsson, born abt. 1646; died 12 May 1716 in Näsåker, Ådals-Liden |
|
|
2165.
Marta NN, born abt. 1656; died abt. 12 May 1716 in Näsåker,
Ådals-Liden |
|
|
2170.
Lars Abrahamsson, died 1720 in Lidgatu, Ådals-Liden |
|
|
2171.
Karin, died 1710 in Lidgatu, Ådals-Liden |
|
|
2172.
Erik Markusson, died 1705 |
|
|
2173.
Margareta Hansdotter, born Abt. 1660; died 1732 in Häxmo, Ådals-Liden |
4346 |
|
2184.
Olof
Knutsson,
född Abt. 1636 i Böle |
|
|
2185.
Sara Mårtensdotter,
född Abt. 1645 i Sil |
4370 |
4371 |
2186.
Carl
Ericsson,
född 1645 i Krånge |
4372 |
|
2187.
Malin Påhlsdotter,
född Abt. 1650 |
4374 |
4375 |
2200.
Per Zackrisson,
född 1630 i Östby, Gudmundrå |
4400 |
|
2201.
Anna Pålsdotter,
född 1635 i Åbord, Högsjö |
4402 |
4403 |
2204.
Anders Isaksson,
född i Ramneå, Edsele |
4408 |
|
2205.
Ersdotter |
|
|
2292.Carl
Gustaf Hammarskjöld,
born 1662 |
4584 |
|
2293.
Hedvig Ulfsparre Av Broxvik, född 1667, dog 1754 |
4586 |
4587 |
2294.
Mikael
Planting-Bergloo,
born Abt. 1650 in Stockholm |
4588 |
|
2295.
Armika
Skeckta,
born 1665 |
4590 |
4591 |
2296.
Eric
Johansson-Huss,
born 1655 in Ovanede, Torp |
4592 |
4593 |
2297.
Magdalena
Fluur,
born 10 dic 1662; died 27 jul 1743 in Dingersjö |
4594 |
4595 |
2298.
Eric
Olofsson-Huss,
born 1669 in Torp; died 11 jun 1727 |
4596 |
4597 |
2299.
Anna
Drake,
born 1676 in Stenhammar, Berg; died 1749 in Stenhammar, Berg |
4598 |
4599 |
2568.
Lars Olofsson |
|
|
2612.
Henrik Eriksson, dog 1680 i Ramneå, Edsele |
|
|
2613.
Elin Hansdotter, dog 1697 i Ramneå, Edsele |
|
|
2614.
Henrik |
|
|
2616.
Abraham Hansson, född 1644 i Gagnet, Helgum, dog i Utanede,
Edsele |
5232 |
5233 |
2617.
Elisabet Eriksdotter,född 1645 i Holmstrand, Helgum |
5234 |
5235 |
2618.
Anders Eriksson, född 1657 i Rå, Ådals-Liden, dog 1735 i
Näs, Edsele |
5236 |
5237 |
2619.
Margareta Persdotter, född 1660 i Näs, Edsele, dog 1715 i
Näs, Edsele |
5238 |
|
2628.
Jon Persson-Knif, born 1660 in Klitten, Älvdalen; died 1701 |
|
|
2629.
Anna Persdotter, born 19 nov 1671 in Rot 1, Älvdalen; died 04 may 1740 in Kyrkobyn 4, Älvdalen |
5258 |
5259 |
2632.
Anders Persson-Sparv |
|
|
2634.
Erik Bertilsson, Terrsjö |
|
|
2636.
Henrik
Karlsson, born 1674 in Ramsele; died sep 1751 in Nordantjäl,
Ramsele |
5272 |
5273 |
2637.
Barbro Nilsdotter, born Abt. 1680 in Viken, Ramsele; died 15 ago 1759 in
Nordantjäl, Ramsele |
5274 |
5275 |
2638.
Erik Johansson-Kring, Sunnansjö |
|
|
2928.
Zackris Larsson,
född 1679 i Hafsnäs |
5856 |
5857 |
2929.
Märta Pehrsdotter,
född 1682 i Sunnansjö |
5858 |
5859 |
2930.
Jon Persson,
född Abt. 1680 i Gärde Ström. |
5860 |
|
2931.
Anna Jonsdotter,
född Abt. 1685. |
5862 |
|
2932.
Daniel Pärsson,
född Abt. 1674 i Grelsård. |
5864 |
|
2933.
Lisbeta Carlsotter,
född Abt. 1678 i Risselås. |
|
|
2934.
Göran Ersson,
född 1671 i Tullingsås; |
5868 |
|
2935.
Anna Mårtensdotter,
född 1680 |
|
|
Generation
No. 13 |
|
|
4120.
Johan Persson,
född 1587. |
8240 |
|
4121.
Elisabeth Persdotter |
|
|
4122.
Ingel Abrahamsson, same as 4226 |
|
|
4123.
Carin Persdotter, same as 4227 |
|
|
4132.
Sigfrid
Persson,
born in Finland |
|
|
4134.
Olof
Månsson,
born 1597 in Vojen, Graninge |
8268 |
|
4135.
Dordi
Mikaelsdotter, born 1614 in Nordsjö 1, Långsele |
8270 |
8271 |
4144.
Abraham
Larsson,
born 1618 |
8288 |
8289 |
4146.Anders
Ericsson,
born 1585 in Helgum |
8292 |
|
4147.
Brita
Persdotter,
died 1652 in Östergransjö, Helgum |
|
|
4152.
Henrik
Persson,
born in Holmstrand, Helgum |
8304 |
|
4154.
Nils
Jakobsson, born 1565 |
8308 |
8309 |
4224.
Knut
Andersson,
född Abt. 1605 i Böle; |
8448 |
8449 |
4225.
Ingrid Olofsdotter,
född Abt. 1605 i Jansjö; |
8450 |
|
4226.
Ingel Abrahamsson,
född Abt. 1609 i Mogård |
8452 |
|
4227.
Carin Persdotter,
född Abt. 1615; dog 1698. |
|
|
4228.
Nils Stensson,
född Abt. 1615 i Sunnansjö |
|
|
4229.
Ingeborg,
född Abt. 1620. |
|
|
4232.
Påwel Hindricsson,
född Abt. 1590. |
|
|
4240.
Anders Olofsson,
född Abt. 1605 i Viksjö |
8480 |
|
4241.
Lisbeta Larsdotter,
född Abt. 1607 i Vängel. |
8482 |
|
4246.
Lars Nilsson,
född Abt. 1580; dog Abt. 1650 |
|
|
4248.
Same as 4226 |
|
|
4249.
Same as 4227 |
|
|
4256.
Sven Ersson,
född Abt. 1585 i Nyland |
8512 |
|
4257.
Mickelsdotter,
född Abt. 1590. |
|
|
4268.
Per Nilsson,
född Abt. 1600 i Norrnäs?. |
8536 |
8537 |
4269.
Anna,
född Abt. 1605. |
|
|
4270.
Jon
Olofsson,
född Abt. 1612. |
|
|
4271.
Karin Persdotter,
född Abt. 1615 i Ön, Bodum |
8542 |
8543 |
4286.
Isac Ericsson |
8572 |
|
4320.
Jacob Persson |
8640 |
8641 |
4321.
Lisbeta, born Abt. 1629 |
|
|
4322.
Mikael Ericsson |
8644 |
8645 |
4323.
Seborg Nilsdotter |
|
|
4346.
Hans Ericsson |
|
|
4370.
Mårten
Olofsson,
född Abt. 1615 i Jansjö |
8740 |
|
4371.
Cherstin Andersdotter,
född Abt. 1620 i Böle |
8742 |
8743 |
4372.
Eric
Ingelsson,
född 1614 i Sel; dog Abt. 1670 |
8744 |
8745 |
4374.
Pål
Pålsson,
född Abt. 1627 i Orrnäs |
8748 |
|
4375.
Anna Johansdotter,
född Abt. 1630 i Sunnansjö |
8750 |
8751 |
4400.
Zackris Andersson |
|
|
4402.
Pål Nilsson,
född 1593 i Åbord, Högsjö. |
8804 |
8805 |
4403.
Dordi |
|
|
4408.
Isak Andersson,
född i Ramneå, Edsele. |
8816 |
|
4584.
Arvid
Hammarskjöld,
född 1626 i Bröttorp; dog 1678 |
9168 |
9169 |
4585.
Anna Dorotea Patkull, dog 1664 |
|
|
4586.
Åke Ulfsparre Av Broxvik, died 1701 |
9172 |
9173 |
4587.
Katharina Stake, född 1640, died 1677 |
9174 |
9175 |
4588.
Johan
Planting, born 1620 in Tyskland |
9176 |
|
4590.
Börje
Månsson-Skeckta,
born 09 may 1623 in Ragnhildstorp, Råda |
9180 |
9181 |
4591.
Katarina
Norfeldt,
born 1625 in Gottröra, Norrtälje |
9182 |
9183 |
4592.
Johan
Ericsson-Huss,
born Bef. 1632 in Alnö?; died 1672 in Vattjom, Tuna |
9184 |
9185 |
4593.
Margareta
Olofsdotter-Bacchaea,
born 1640 |
9186 |
9187 |
4594.
Eric
Jonas Fluur-Emporagrius,
born 17 mar 1617 in Torsåker |
9188 |
9189 |
4595.
Christina
Bjugg,
born Abt. 1625; died Bef. 1664 |
9190 |
9191 |
4596.
Olof
Ericsson-Huss,
born 1634 in Torp; died 1701 |
9184 |
9185 |
4597.
Elisabeth
Niurenia,
born sep 1639; died 05 jun 1696 |
9194 |
9195 |
4598.
Jöns
Olofsson-Drake,
born Abt. 1630 in Brunflo, died 11 nov 1693 in Berg |
9196 |
9197 |
4599.
Margareta
Jönsdotter-Hofverberg,
born 1645; died 24 may 1708 in Berg |
9198 |
9199 |
5232.
Hans Abrahamsson, född 1611 i Gagnet, Helgum, dog 1685 i
Gagnet |
10464 |
|
5233.
Sara Eriksdotter, född 1620, dog 1705 i Gagnet |
|
|
5234.
Erik Eriksson, född 1612 i Holmstrand, Helgum |
10468 |
|
5235.
Rågerd Henriksdotter |
|
|
5236.
Erik Nilsson |
|
|
5237.
Karin |
|
|
5238.
Per Nilsson |
10476 |
10477 |
5258.
Per Rasmusson-Klitt, born 1643 in Rot 1, Älvdalen; died 17 may 1691 in Rot
1, Älvdalen |
10516 |
|
5259.
Kerstin Swensdotter, born 1633 in Klitten, Älvdalen; died 17 sep 1699 in Rot 1, Älvdalen |
|
|
5272.
Karl
Eriksson,
same as 2186 |
|
|
5273.
Malin Pålsdotter,
same as 2187 |
|
|
5274.
Nils Eliasson |
10548 |
10549 |
5275.
Märta Persdotter, born Abt. 1660 |
|
|
5856.
Lars Zackrisson,
född Abt. 1645 i Lungsjön?? |
|
|
5857.
Sophia Påhlsdotter,
född Abt. 1640 |
|
|
5858.
Per Persson,
född 1656 i Näset |
11716 |
11717 |
5859.
Märta Christoffersdotter,
född 1649 i Sil |
11718 |
|
5860.
Pehr Andersson,
född Abt. 1650. |
11720 |
|
5862.
Jöns Öberg |
|
|
5864.
Per Danielsson,
född Abt. 1645. |
|
|
5868.
Eric Göransson,
född 1640 i Tullingsås |
11736 |
11737 |
Generation
No. 14 |
|
|
8240.
Per Ericsson,
född Abt. 1560 i Ovanmo. |
16480 |
|
8268.
Måns
Mickelsson,
born in Finland |
16536 |
|
8270.
.
Mikael Kristoffersson-Brase, born 1574 in
Finland |
|
|
8271.
Brita
NN |
|
|
8288.
Lars
Jonsson,
born 1595 in Västby, Helgum |
16576 |
16577 |
8289.
Sara
NN |
|
|
8292.
Erik
Larsson,
born 1560; died in Helgum |
16584 |
|
8304.
Per
Olofsson,
born 1540; died 1595 in Holmstrand, Helgum |
16608 |
|
8308.
Jakob
Persson,
born 1530 |
|
|
8309.
Märta |
|
|
8448.
Anders Ericsson,
född Abt. 1575 i Böle |
16896 |
|
8449.
Gunila Knutsdotter,
född Abt. 1580 i Orrnäs. |
|
|
8450.
Olof Örjansson,
född Abt. 1570 i Jansjö. |
16900 |
|
8452.
Abraham Persson |
|
|
8480.
Olof Larsson,
född Abt. 1580 i Viksjö. |
16960 |
|
8482.
Lars Nilsson, same as 4246 |
|
|
8512.
Eric Svensson,
född Abt. 1550 i Nyland |
17024 |
|
8536.
Nils
Han gifte sig med 8537.
Dotter. |
|
|
8537.
Dotter,
född Abt. 1571. |
|
|
8542.
Per Israelsson,
född i Ön. |
17084 |
|
8543.
Karin,
född i Bölen, Bodum. |
|
|
8572.
Erik Eriksson, född 1585, dog 1658 i Holmstrand, Helgum |
|
|
8640.
Peder Ericsson |
|
|
8641.
NN Pedersdotter |
17282 |
|
8644.
Eric Mikaelsson |
|
|
8645.
Gertrud |
|
|
8740.
Same as 8450 |
|
|
8742.
Same as 8448 |
|
|
8743.
Same as 8449 |
|
|
8744.
Ingel
Ericsson,
född Abt. 1580 i Sel |
17488 |
|
8745.
Sigrid Pehrsdotter,
född Abt. 1585 i Ovanmo |
|
|
8748.
Påwel Segersson,
född Abt. 1580 |
|
|
8750.
Johan Davidsson |
17500 |
|
8751.
Gölug Olofsdotter |
|
|
8804.
Nils Ersson,
född i Åbord, Högsjö. |
17608 |
17609 |
8805.
Märta |
|
|
8816.
Anders Isaksson,
född i Ramneå, Edsele. |
17632 |
|
9168.
Per
Mikaelsson-Hammarsköld, born Abt. 1560; dog 1646 i Tuna |
|
|
9169.
Kristina
Stierna; dog 1652 |
18338 |
18339 |
9172.
Åke Ulfsparre Av Broxvik, born 1597 in Broxvik, Gränna;
died 1667 in Jonsberg, Jonsberg |
18344 |
18345 |
9173.
Margareta Kyhle |
18346 |
18347 |
9174.
Harald Stake, born 1598 in Hönsäter, Österplan; died 1677
in Hönsäter, Österplan |
18348 |
18349 |
9175.
Magdalena Sparre Av Rossvik, born 1612 in Rossvik, Husby;
died 1656 in Lilla Bjurum, Vättlösa |
18350 |
18351 |
9176.
Johan
Planting,
born 1590 in Tyskland |
|
|
9180.
Måns
Börjesson-Skeckta,
born 1580 in Ragnhildstorp, Råda |
|
|
9181.
Anna
Persdotter,
born 1580 |
|
|
9182.
Israel
Johannes Noraeus-Norfelt,
born 1606 in Nora |
18364 |
18365 |
9183.
Armika
Albertsdotter-Sittman,
born 1605; died 1646 |
18366 |
18367 |
9184.
Eric
Nilsson-Huss,
born 1590 in Hässjö; died 1670 in Torp |
18368 |
18369 |
9185.
Märta
Matsdotter-Stigzelius,
born 1600 in Stigsjö; died Bef. 1670 |
18370 |
18371 |
9186.
Olof
Bacchaeus |
|
|
9187.
Brita
Abrahamsdotter-Bröms |
18374 |
18375 |
9188.
Jonas
Fluur,
born Bef. 1586 in Ångermanland; died 1668 |
18376 |
|
9189.
Anna
Eriksdotter-Svenonia |
18378 |
|
9190.
Olof
Persson-Bjugg,
died Aft. 1632 |
18380 |
|
9191.
Kristina
Bjugg,
born Abt. 1600 |
18382 |
18383 |
9194.
Jöns
Petri Niurenius |
18388 |
18389 |
9195.
Anna
Månsdotter-Gammal |
18390 |
|
9196.
Olof
Petri Drake-Pedersen,
died 1658 in Brunflo |
18392 |
18393 |
9197.
Anna
Roaldsdotter,
born 25 abr 1603 |
18394 |
18395 |
9198.
Jöns
Sjulsson,
born in Tandsby, Aspås |
|
|
9199.
Kristina
Hansdotter-Berg |
18398 |
18399 |
10464.
Abraham Jakobsson, född 1567 i Gagnet, Helgum, dog 1640 i
Gagnet |
20928 |
20929 |
10468.
Erik Eriksson, same as 8572 |
|
|
10476.
Nils Persson, född i Näs, Edsele |
20952 |
|
10477.
Gölug |
|
|
10516.
Rasmus Matsson, born 1609 in Älvdalen; died 1666 in Rot 1, Älvdalen |
|
|
10548.
Elias Sjulsson
(lived in Bölen & Viken, Ramsele) |
21096 |
21097 |
10549.
NN Nilsdotter died Bef. 24 ene 1662 in Nyland, Ramsele |
|
|
11716.
Per
Ericsson,
född Abt. 1630 i Näset |
23432 |
|
11717.
Maria Olofsdotter,
född Abt. 1630 |
|
|
11718.
Christoffer
Påhlsson,
född Abt. 1615 i Orrnäs |
|
|
11720.
Anders Pehrsson,
född Abt. 1625. |
23440 |
|
11736.
Jöran Svensson,
född 1610 i Tullingsås. |
23472 |
|
11737.
Karin Ersdotter,
född 1611. |
|
|
Generation
No. 15 |
|
|
16480.
Eric Persson,
född Abt. 1530 i Ovanmo |
32960 |
32961 |
16536.
Mickel
Henriksson,
born in Finland; died in Graninge |
33072 |
|
16576.
Jon
Ericsson,
born 1568 in Västby, Helgum |
|
|
16577.
.
Karin NN, died 1617 in Västby, Helgum |
|
|
16584.
Lars
Kristoffersson,
born 1535 |
|
|
16608.
Olof
Björnsson |
|
|
16896.
Eric Pehrsson,
född Abt. 1530 i Bölen, Fjällsjö. |
33792 |
|
16900.
Örjan Svensson,
född Abt. 1535 i Jansjö. |
33800 |
|
16960.
Lars Andersson,
född Abt. 1545. |
|
|
17024.
Sven Persson,
född Abt. 1510 i Imnäs |
|
|
17084.
Israel Abrahamsson,
född Abt. 1570 i Bölen 3, Junsele. |
|
|
17282.
Peder Jacobsson |
|
|
17488.
Eric Ingelsson,
född 1550 i Sel. |
34976 |
|
17500.
David Helgesson |
35000 |
|
17608.
Erik Hansson,
född i Åbord, Högsjö. |
35216 |
35217 |
17609.
Birgitta |
|
|
17632.
Isak Isaksson,
född i Ramneå, Edsele. |
|
|
18338.
Peder
Månsson-Stierna |
|
|
18339.
Karin
Knutsdotter Hand |
|
|
18344.
Hans Eriksson Ulfsparre, died 1616 |
36688 |
36689 |
18345.
Elin Tott; died 1632 |
36690 |
36691 |
18346.
Claes Hansson Kyhle, died aft. 1608 |
36692 |
36693 |
18347.
Hillevi Posse |
36694 |
36695 |
18348.
Erik Stake; born in Hönsäter, Österplan; died 1598 |
|
|
18349.
Ingeborg Posse, died 1651 |
|
|
18350.
Bengt Göransson Sparre Av Rossvik, born 1570 in Rossvik,
Husby; died 1632 |
36700 |
36701 |
18351.
Kerstin Åkesdotter-Bååt, died 1628 |
36702 |
36703 |
18364.
Johannes
Laruentii,
died 1609 in Nora |
36728 |
|
18365.
Karin
Olofsdotter,
died 1646 in Resele |
|
|
18366.
Albert
Sittman,
born in Holland |
|
|
18367.
Britta
Andersdotter Hök Af Partille,
born 25 ene 1586 in Partille, Partille |
36734 |
|
18368.
Nils
Ersson-Tekla |
|
|
18369.
Tekla
Nilsdotter-Röök |
|
|
18370.
Mattias
Helgonius,
born Abt. 1560 in Mulgerd, Häggdånger; died 1640 |
36740 |
|
18371.
Elisabeth
Mårtensdotter-Martini |
36742 |
36743 |
18374.
Abrahamus
Martini,
died 1646 |
36742 |
36743 |
18375.
Margareta
Orre |
|
|
18376.
Hans
Andersson,
died 1586 |
|
|
18378.
Erik
Svenonis,
died 1612 |
|
|
18380.
Per
Larsson-Bjugg,
died Aft. 1587 |
36760 |
|
18382.
Nils
Larsson-Bjugg |
36760 |
|
18383.
Karin,
died 1603 |
|
|
18388.
Petrus
Joannis Kerfstadius,
born in Kerf, Stöde |
36776 |
36777 |
18389.
Katarina
Mårtendotter,
born in Torp |
36742 |
36743 |
18390.
Måns
Gammal |
|
|
18392.
Peder
Andersson,
died 1628 |
|
|
18393.
Anna
Olofsdotter |
|
|
18394.
Roald
Andersson |
|
|
18395.
Elen
Hansdotter |
|
|
18398.
Hans
Nielsen-Berg,
born in Seland, Danmark |
|
|
18399.
Margareta
Blix |
36798 |
36799 |
20928.
Jakob Persson, född 1530 |
|
|
20929.
Märta |
|
|
20952.
Per Andersson |
|
|
21096.
Sjul Ericsson
born 1572 in Flyn, Ramsele; died 1641 in Bölen, Ramsele |
42192 |
|
21097.
Karin |
|
|
23432.
Eric Mickelsson,
född Abt. 1585 i Näset |
46864 |
|
23440.
Peder Mickelsson,
född Abt. 1600. |
|
|
23472.
Sven Göransson,
född Abt. 1580. |
|
|
Generation
No. 16 |
|
|
32960.
Per Wilkinsson,
född Abt. 1500 i Ovanmo ? |
|
|
32961.
Karin,
född Abt. 1500. |
|
|
33072.
Henrik
Finne,
born in Finland; died in Graninge |
|
|
33792.
Pehr Giflöghsson,
född Abt. 1500 i Bölen, Fjällsjö |
67584 |
|
33800.
Sven Spjällesson,
född Abt. 1500. |
|
|
34976.
Ingel Persson,
född Abt. 1520 i Sel. |
69952 |
|
35000.
Helge Christoffersson |
|
|
35216.
Hans Olofsson,
född i Åbord, Högsjö. |
|
|
35217.
Barbro |
|
|
36688.
Erik Månsson Ulfsparre, died 1564 |
|
|
36689.
Estrid Jönsdotter Sparre; born 1520; died 1597 |
|
|
36690.
Clas Åkesson Tott, born 1525 in Bysta, Asker; died 1590 |
|
|
36691.
Kerstin Henriksdotter Horn Af Kanckas; died 1598 |
|
|
36692.
Hans Klaesson Kyhle; died 1583 |
|
|
36693.
Anna Oxenstierna |
|
|
36694.
Lage Axelsson Posse |
|
|
36695.
Anna trolle |
|
|
36700.
Göran Larsson Sparre Av Rossvik; born 1530; died 1586 |
|
|
36701.
Kerstin Persdotter |
|
|
36702.
Åke Johansson Bååt Till Tidö; died 1588 in Västerås |
|
|
36703.
Christina Turesdotter Trolle Till Bergkvara; died 1609 in
Västerås |
|
|
36728.
Lars |
|
|
36734.
Anders
Andersson Hök Af Partille |
|
|
36740.
Herse
Larsson |
|
|
36742.
Mårten
Larsson |
|
|
36743.
Elisabet
Carlsdotter |
|
|
36760.
Lars |
|
|
36776.
Jöns
Mårtensson |
|
|
36777.
Barbro
Jonsdotter |
|
|
36798.
Larens
Månsson-Blix,
died 1611 in Opdalen, Norge |
73596 |
73597 |
36799.
Kirsten
Ericsdotter,
died Aft. 1624 |
73598 |
|
42192.
Erik Persson lived
in Flyn, Ramsele |
84384 |
|
46864.
Mickel Ersson,
född Abt. 1550 i Näset. |
|
|
Generation
No. 17 |
|
|
67584.
Giflögh,
född 1470. |
|
|
69952.
Per Carlsson,
född Abt. 1490. Son
till Carl Persson. |
|
|
73596.
Måns
Karlsson-Blix,
born Abt. 1502 in Näs; died 1570 |
147192 |
147193 |
73597.
Inga
Hansdotter,
born in Norrala |
|
|
73598.
Eric
Andersson,
died 1563 in Oviken |
|
|
84384.
Per Sigbjörnsson lived in Flyn |
|
|
Generation
No. 18 |
|
|
147192.
Karl
Larensson born
1460 in Kloxåsen, Näs |
294384 |
294385 |
147193.
NN
Blix |
294386 |
|
Generation
No. 19 |
|
|
294384.
Laurens
Svensson,
born Bef. 1440; died Aft. 1513. |
|
|
294385.
Margareta
Jonsdotter born in
Kloxåsen, Näs |
588770 |
|
294386.
Mogens
Blix |
|
|
Generation
No. 20 |
|
|
588770.
Johan
Sigurdsson born in
Kloxåsen, Näs |
1188540 |
|
Generation
No. 21 |
|
|
1188540.
Sigurd
Jonsson born in
Kloxåsen, Näs |
|
|